Site icon Aktywni w podróży

Alberobello i bajkowe trulli | Zwiedzanie i porady praktyczne

Włochy aktywnie - domki w Arbelobello
Bajkowe Alberobello z charakterystycznymi domkami trulli już dawno wpisaliśmy na listę miejsc, które koniecznie chcemy zobaczyć we Włoszech. Kiedy więc trafiły się bilety do Bari w dobrej cenie, decyzja została podjęta natychmiast. Mimo tego, że to grudzień, a co za tym idzie – krótki dzień. Zaletą za to miała być niewielka ilość turystów. Zapraszamy na spacer uliczkami Alberobello – zwiedzanie miasteczka bajkowych domków trulli we włoskiej Apulii to przyjemność sama w sobie!

W Alberobello położonym niedaleko Martina Franca i w okolicy znajduje się ponad 1 500 domków trulli, których wyjątkowość przyciąga tutaj każdego roku ponad milion turystów. Wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO trulli to tradycyjne, nieduże domy zbudowane na planie koła o okragłych, stożkowatych dachach. Właśnie od kształtu dachu pochodzi nazwa domków. Trulli budowane były w całości z kamieni bez zaprawy ani tynku, po to, by w każdej chwili można było je rozebrać. A dlaczego? Otóż w XVI w. w Apulii pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trulli nie musieli więc uiszczać daniny.

Spacerując uliczkami wśród trulli widzimy, że wiele z nich ma na dachach namalowane symbole. Znaki te miały i mają chronić ich mieszkańców przed klątwami, urokami, przed wszystkim, co może zakłócać spokój. Podobną rolę odgrywają zwieńczenia stożkowatych dachów. Jeśli przyjrzycie się im bliżej, zobaczycie, że są wśród nich zakończenia cylindryczne, płaskie, gwieździste czy kuliste. Do dziś istnieje kilka teorii na temat ich znaczenia. Niektórzy historycy sądzą, że stanowiły one określenie statusu społecznego mieszkańców. Według innych zaś mają one także magiczną interpretację. Są również tacy, którzy twierdzą, że to tylko i wyłącznie forma dekoracyjna.

Dzielnica trulli w Alberobello nie jest skansenem. Część domków jest po prostu zamieszkałych, w innych znajdują się sklepiki z pamiątkami, z biżuterią, restauracje, a nawet apartamenty do wynajęcia dla turystów. Ale właśnie te sklepiki zakłócają odbiór – drzwi i ściany obwieszone ogromną ilością pamiątek słabej jakości burzą autentyczność tego miejsca. Poza tym widać tu całkiem sporo zaparkowanych samochodów i wszechobecne kable, choć część z nich znajduje się tu chwilowo, o czym można przekonać się wieczorem.

Byłabym niesprawiedliwa, gdybym nie dodała, że w trulii są też sklepiki z oryginalną biżuterią, ciekawym rękodziełem, lokalnymi likierami, winami czy oliwą z tutejszych oliwek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, jeśli chce się przywieźć coś oryginalnego z Apulii. A trulli w wieczornej odsłonie to dopiero bajkowy widok!

Podsumowując – na pewno warto zobaczyć trulli w Alberobello na żywo, choćby po to, by na jakiś czas przenieść się do bajkowego świata i skonfrontować go z własnym wyobrażeniem. A jeśli będziecie w Alberobello w okolicy świąt Bożego Narodzenia, na pewno nie rozczaruje Was wieczorna odsłona miasteczka.

Alberobello – informacje praktyczne

Uwaga! Pociągi nie kursują w niedziele.

Poza tym w czerwcu 2019 r. rozpoczęto przebudowę linii kolejowej Bari – Martina Franca, która ma potrwać do grudnia 2020 r. Dlatego do tego czasu do Alberobello dojechać można tylko autobusem zastępczym linii FSE. Autobus odjeżdża z przeciwnej strony ulicy Via Capruzzi w stosunku do dworca głównego. Nie ma niestety oznaczonego przystanku, dlatego trzeba po prostu szukać autobusu oznaczonego FSE. Po wyjściu z dworca nie kierujcie się jednak na prawo tam, gdzie zatrzymuje się większość autobusów, tylko przejdźcie na drugą stronę ulicy. Autobus do Alberobello jedzie godzinę.

Wszystkie wpisy z naszych włoskich podróży znajdziecie tu: Włochy

Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version