Site icon Aktywni w podróży

Dunnottar Castle | Szkocja – tajemnicze ruiny zamku na stromym klifie

Dunnotar Castele - Szkocja

Szkockie zamki to bez wątpienia jedna z większych atrakcji dla miłośników historii i rycerskich klimatów, a Dunnottar Castle to również gratka dla wielbicieli natury i spektakularnych widoków. Tajemnicze ruiny położone na cyplu, na szczycie stromego klifu nad Morzem Północnym, przyciągają turystów i fotografów. Zwabiły więc i nas! Będąc w Aberdeen, postanowiliśmy odwiedzić Dunnottar Castle – to tylko niecałe pół godziny drogi samochodem.

Szukając informacji o Dunnottar Castle, przeczytaliśmy, że widok ruin twierdzy znajdującej się na stromej wulkanicznej skale i oddzielonej od właściwego lądu potężną rozpadliną, jest jednym z najbardziej spektakularnych, jakimi może pochwalić się Szkocja. Na stronie internetowej zamku można zaś przeczytać: Once Seen, Never Forgotten… I rzeczywiście, musimy przyznać, że Dunnottar Castle robi wrażenie, mimo, że do dziś z twierdzy zachowało się niewiele.

Ruiny Dunnottar usytuowane są na szczycie klifu i otoczone z trzech stron Morzem Północnym, dzięki czemu niegdyś stanowiły fortecę nie do zdobycia. Nazwa Dunnottar pochodzi  najprawdopodobniej od gaelickiego zwrotu „Dun Forthe” czyli „Fortu na nizinach”. Te niziny to kraina „Mearns”, rozciągająca się na wschód od gór Grampians oraz pomiędzy miejscowościami Montrose i Stonehaven. Obszar ten, w porównaniu z otaczającymi go wspomnianymi górami może wydawać się nizinnym. Przez stulecia w okolicy przebiegał główny szlak komunikacyjny z pasa centralnej Szkocji, aż do zatoki Moray, dlatego zamek Dunnottar pełnił kluczową rolę w kontroli tego ważnego punktu.

Dunnottar Castle – krótka historia zamku

Pierwsze fortyfikacje w miejscu obecnych ruin Dunnottar Castle zbudowali celtyccy Piktowie, natomiast w IV w. n.e., kiedy ziemie północno-wschodniej Szkocji stały się celem misji chrystianizacyjnej przyszłego szkockiego świętego Ninana, powstała tutaj świątynia. Dopiero z czasem w miejscu tym powstał ważny ośrodek władzy świeckiej. W roku 900 fort został zdobyty przez Wikingów i to wtedy, podczas walk, miał zginąć ówczesny król Szkotów – Donald. 250 lat później twierdza na szczycie skały stała się celem kolejnego udanego ataku, tym razem ze strony szkockiego bohatera narodowego – Williama Wallace’a. Pozostający w nim cały angielski garnizon z jego rozkazu spalono żywcem w zamkowej kaplicy.

Dunnottar Castle na przestrzeni kolejnych wieków pełnił ważną strategiczną rolę. W XVIII w. został częściowo zniszczony, a następnie sprzedany York Building Company i wkrótce potem ogołocony ze wszystkich dóbr. Dopiero w 1925 r., w dużej mierze dzięki namowom znanego architekta z Aberdeen – Williama Kelly, ówczesna właścicielka zamku Agnes Beryl Spencer – Churchill, wicehrabina Cowdray, podjęła decyzję o restauracji obiektu. Dziś nadal zamek pozostaje w prywatnych rękach.

Legendy zamku Dunnottar Castle

Mówi się, że zamek Dunnottar jest nawiedzony przez kilka duchów. Jedną ze zjaw jest podobno 13-letnia dziewczynka, a kolejną wysoki Wiking, widywany w okolicy stróżówki przy głównym wejściu. Kilkakrotnie słyszano także dziwne odgłosy dochodzące z jednego z budynków.

Zamek Dunnottar – czy warto odwiedzić?

Jak wspomnieliśmy na początku postu, Dunnottar Castle to niezła gratka dla miłośników historii, zamków i rycerskich klimatów. My, jako wielbiciele natury i łowcy ciekawych kadrów, mieliśmy ogromną przyjemność w zwiedzaniu tego miejsca. A po odwiedzeniu ruin zamku, polecamy spacer wzdłuż klifów. Jeśli trafisz na tak malownicze niebo, jak to, które nam towarzyszyło, z pewnością, nie będziesz żałować spędzonego tu czasu. Po obu stronach zamku znajdują się malownicze zatoki z plażami. Można również zrobić sobie spacer do/z miasteczka Stonehaven, który nie powinien zająć Ci więcej niż 40-45 min. Więcej informacji o trasie znajdziesz na stronie Visit Scotland (link).

Dunnottar Castle – godziny otwarcia

Od 1 kwietnia do 30 września zamek czynny jest w godz. 9:00-18:00.

Od 1 października do 31 marca zamek ruiny można zwiedzać od godz. 10:00 do zachodu słońca. Najlepiej przed zaplanowaną wycieczką, sprawdzić na stronie internetowej Dunnottar Castle.

Zamek Dunnottar – bilety wstępu

Dorośli – £ 9,50, dzieci – £ 4,50, bilet rodzinny £ 23,50.

Wszystkie wpisy z naszych podróży po Szkocji, znajdziesz tutaj: Szkocja, a jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli zostawisz komentarz i udostępnisz ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version