Kielecka Kadzielnia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Na terenie dawnego kamieniołomu znajdują się: park rekreacyjny oraz rezerwat przyrody nieożywionej o nazwie Skałka Geologów (295 m n.p.m.), amfiteatr, a także system jaskiń i schronisk. Trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownia i Szczelina zostały udostępnione do zwiedzania. Wraz z przewodnikiem można odbyć wędrówkę bezpieczną Podziemną Trasą Turystyczną, a w trakcie zwiedzania wysłuchać ciekawych opowieści. Jeśli planujesz wycieczkę do Kielc, koniecznie przeczytaj ten post.
Kadzielnia – park rekreacyjny
Kadzielnia to dawny kamieniołom położony w samym sercu Kielc. Dziś to całkiem spory park rekreacyjny, na terenie którego znajduje się amfiteatr oraz rezerwat przyrody nieożywionej o nazwie Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Jest to relikt dawnej Góry Kadzielnia należącej do wapiennego Pasma Kadzielniańskiego i jednocześnie najwyższe wzniesienie Kadzielni. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok m.in. na Karczówkę oraz masyw góry Telegraf. Skałka Geologów nie została udostępniona turystom, za to sam ostaniec można podziwiać niemal z każdej strony dzięki otaczającym go ścieżkom spacerowym oraz punktom widokowym, które zlokalizowano ponad terenem wyrobiska. O Kadzielni więcej przeczytasz w naszym poście: Rezerwaty przyrody w Kielcach: Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia
Jaskinie na Kadzielni – Podziemna Trasa Turystyczna
Skałka Geologów i amfiteatr to jednak nie wszystkie atrakcje Kadzielni. Okazuje się, że w wapiennych skałach ukryta jest wyjątkowa siatka jaskiń. Znajduje się ich tu aż 25! 16 – na terenie najwyższego szczytu Kadzielni, jedna w okolicach amfiteatru oraz 8 w ścianie wschodniej kamieniołomu. W 2010 r., po przeprowadzeniu prac zabezpieczających, część z nich udostępniono do zwiedzania jako Podziemną Trasę Turystyczną. Od 2012 r. zaś, po wydłużeniu trasy, do przejścia jest ciąg trzech jaskiń liczący 140 m, o deniwelacji 10 m, i jest to największy obiekt podziemny na kieleckiej Kadzielni.
Jaskinie powstawały na przestrzeni milionów lat w wyniku działania procesów krasowych czyli rozpuszczania skał przez wody zawierające dwutlenek węgla. Wszystkie otwory jaskiń odkryto podczas eksploatacji kamieniołomu, która trwała przez kilkaset lat aż do 1962 r. Wydobywane tu wapienie wykorzystywano do produkcji wapna, którą prowadzono na miejscu w piecach wapienniczych. W trakcie wielowiekowej eksploatacji skał wapiennych wielokrotnie odkrywano jaskinie. Niektóre z nich uległy wówczas całkowitemu zniszczeniu.
Wędrując wąskimi korytarzami, można dowiedzieć się m.in. czym jest kras i jak tworzą się nacieki jaskiniowe, zobaczyć ślady organizmów sprzed milionów lat i poznać zamieszkujące jaskinie nietoperze.
W szczególności zobaczysz tu:
- kominy krasowe,
- kalcytowe nacieki jaskiniowe,
- nacieki groniaste, kalafiorowate i grzybkowe,
- stalagmity i nieliczne stalaktyty,
- osady ilaste – w Prochowni zawierają one dodatkowo kości nietoperzy z pliocenu/plejstocenu,
- struktury i organizmy charakterystyczne dla dawnego dewońskiego morza (głównie skamieniałości koralowców, ramienionogów, liliowców, głowonogów i innych żyjących wówczas zwierząt)
- pyły reprezentowane przez osady o barwie beżowo-czerwonej lub czerwonej, również zawierające kości nietoperzy.
Jaskinie na Kadzielni – informacje praktyczne
Jaskinie znajdują się we wschodniej ścianie dawnego kamieniołomu, a wejście do nich znajduje się nieopodal tablic z dekalogiem, przy alejce biegnącej dnem wyrobiska. Auto możesz zaparkować na parkingu przy ul. Krakowskiej.
Jaskinie na Kadzielni – bilety wstępu
Ceny biletów: normalny 25,00 PLN, ulgowy 20,00 PLN
Bilety ulgowe: dzieci i młodzież ucząca się, emeryci
Wstęp bezpłatny: dzieci do lat 3 oraz członkowie Polskiego Związku Alpinizmu (po okazaniu ważnej legitymacji członkowskiej).
Jaskinie czynne są od wtorku do niedzieli, od 1 kwietnia do 31 października.
Jaskinie na Kadzielni – godziny otwarcia:
wtorek – piątek 10:00-17:00, ostatnie wejście o godz. 16:30,
Sobota – niedziela 11:00-18:00, ostatnie wejście o godz. 17:30.
Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja – więcej informacji: Jaskinie na Kadzielni
Jaskinie na Kadzielni – jak się przygotować do zwiedzania?
Zwiedzanie jaskini trwa ok. 30 min. Warto odpowiednio się ubrać, ponieważ w jaskini panuje temperatura 10 st. Dla bezpieczeństwa zwiedzający są wyposażani w kaski.
Możesz mieć ze sobą aparat fotograficzny, ale możesz nim tylko fotografować, filmowanie nie jest dozwolone.
Jaskinie są odpowiednie również dla dzieci. Poruszanie się ułatwiają metalowe poręcze, schody oraz delikatne oświetlenie.
Jaskinie na Kadzielni – czy polecamy?
Jak najbardziej polecamy to wyjątkowe miejsce! Jaskinie nie są duże, jak już wspomniałam, zwiedzanie nie trwa długo, bo ok. 30 min., ale można tu doświadczyć niezwykłej atmosfery prawdziwej jaskini, podziwiać unikalne formacje skalne i skamieliny, a także wysłuchać ciekawych opowieści z dziedziny geologii i historii tego miejsca. Według nas, to idealne miejsce na krótką, ale pełną wrażeń wycieczkę!
Planujesz podróż?
- Jeśli planujesz odwiedzić Kielce, przeczytaj nasz post: Kielce na weekend | Co warto zobaczyć w stolicy Gór Świętokrzyskich w 2 dni
- Jeżeli interesuje Cię geologia i pozostałe rezerwaty na terenie Kielc, zajrzyj do wpisów: Rezerwaty przyrody w Kielcach: Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia oraz Centrum Geoedukacji
- Jeśli zaś szukasz informacji o atrakcjach woj. świętokrzyskiego, znajdziesz je tutaj: Świętokrzyskie natomiast pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!