Site icon Aktywni w podróży

Pańska Skała | Niezwykłe kamienne ograny w północnych Czechach

Czechy - Pańska Skała

Pańską Skałę chcieliśmy odwiedzić w drodze do Czeskiej Szwajcarii, nie mieliśmy jednak zbyt dużo czasu do zmroku i przełożyliśmy tę wizytę na drogę powrotną. I tak, jadąc wczesnym popołudniem z Děčína w kierunku Dolni Moravy, zatrzymaliśmy się na krótki spacer. Bazaltowe organy robią wrażenie, chociaż niewątpliwie późno popołudniowe światło dodałoby im jeszcze więcej uroku. Oto, jak prezentuje się Pańska Skała czyli najstarszy w Czechach rezerwat geologiczny w letniej odsłonie. Zapraszamy na post z opisem tej niezwykłej formacji skalnej, informacjami o dojeździe i parkowaniu oraz oczywiście – z galerią zdjęć.

Pańska skała znajduje się w pobliżu miasta Kamenický Šenov w kraju libereckim, w północnych Czechach. Przypomina ogromne, naturalne, kamienne organy. Tak też jest nazywana – Kamenné varhany.

Ta bazaltowa formacja skalna zbudowana jest z pięcio i sześciobocznych, pionowych kolumn, ściśle przylegających jedna do drugiej. Kolumny mają długość do 12 m i średnicę do 40 cm. Są ułożone obok siebie niczym piszczałki w kościelnych organach.

Unikalna w skali światowej formacja jest skałą pochodzenia wulkanicznego, powstała około 25-30 milionów lat temu z lawy, która nigdy nie wypłynęła na powierzchnię ziemi, pozostała w wąskim kominie wulkanicznym. Chroniona pod powierzchnią bazaltowa magma, ochładzała się bardzo powoli, dzięki czemu doszło do rozszczepienia bazaltu. 

Być może nigdy byśmy nie zobaczyli tej niesamowitej formacji skalnej, gdyby w XVIII w. nie powstał w tym miejscu kamieniołom – to właśnie w nim odkryto bazaltowe kolumny. Z drugiej strony jednak Pańska Skała jako kamieniołom była intensywnie eksploatowana, ponieważ regularne kolumny bazaltowe cieszyły się dużym zainteresowaniem – nawet zagranicą. W Holandii wykorzystywano je np. do budowy wałów przeciwpowodziowych.

W 1895 r. Pańską Skałę objęto ochroną. Był to pierwszy tego typu rezerwat w Czechach (wówczas Cesarstwo Austrjo-Węgierskie) i jeden z najstarszych w Europie. Jednak wydobycie kamienia odbywało się tu nadal, ponieważ ochrona nie była zbyt rygorystyczna. Eksploatacji zaprzestano dopiero w 1914 r., a w 1953 r. rozszerzono ochronę.

Pańska Skała liczy 595 m n.p.m. Można obejść ją dookoła, można też wejść ścieżką na jej wierzchołek. Wybierając się tutaj przeczytaliśmy, że ze szczytu wzniesienia można zbyt wiele nie zobaczyć, bowiem jest to jedno z najbardziej zamglonych miejsc w Czechach. Na szczęście tego dnia była całkiem przyzwoita pogoda i o mgle nie było mowy.

Mówi się, że Pańska Skała przypomina Groblę Olbrzyma w Irlandii Północnej i bazaltowe organy na słynnej islandzkiej czarnej plaży. My na własne oczy jeszcze nie widzieliśmy tych miejsc, ale znając je z fotografii, nie możemy się nie zgodzić z tym porównaniem.

Pańska Skała – dojazd

Pańska Skała znajduje się ok 500 m na południe od drogi Kamenický Šenov – Nový Bor. 

Najłatwiej dojechać tutaj samochodem. Od Pragi dzieli ją ok. 100 km, od Hřenska (Czeska Szwajcaria) – ok. 25 km, a od Wrocławia – ok. 250 km.

Pańska Skała – parking

Duży parking znajduje się tuż przy drodze. Stąd do Pańskiej Skały jest pieszo kilkaset metrów.

Parking jest płatny 50 CZK za godzinę, ale ta godzina w zupełności wystarczy, by dokładnie obejrzeć bazaltowe organy. Bilet pobiera się przy wjeździe i opłaca w automacie.

Na parkingu znajduje się również niewielki sklepik z pamiątkami i bezpłatna toaleta.

Planujesz podróż?

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version