Site icon Aktywni w podróży

Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej | Malowniczy krajobraz Przełomu Wisłoka w Beskidzie Niskim

Rudawka Rymanowska - Ściana Olzy

Piątkowe październikowe popołudnie. Około godz. 15-stej, po pochmurnym i deszczowym przedpołudniu, pojawia się iskierka nadzieji na słońce. Pół godziny później, wypogadza się całkowicie! Jednak jest już za późno, by powędrować pieszo z Rymanowa Zdroju do Rudawki Rymanowskiej, a tam do Ściany Olzy. To szlak liczony na ok. 3 godz. Szybka decyzja i mkniemy autem w kierunku Rudawki. Będąc na miejscu, gratulujemy sobie tej decyzji, popołudniowe, niskie światło oświetlające Ścianę Olzy, sprawia, że wygląda ona obłędnie…

Ściana Olzy – atrakcja Beskidu Niskiego

Wznosząca się w dolinie Wisłoka Ściana Olzy nosi imię wybitnego polskiego geologa – Stanisława Dżułyńskiego. Jet to wychodnia fliszu karpackiego i jednocześnie największe w polskich Karpatach odsłonięcie łupków menilitowych. Powstało ono w wyniku erozji wgłębnej, po zmianie biegu rzeki. Według geologów, charakterystyczny, warstwowy układ skał powstał poprzez osadzanie piasków, żwirów i iłów w głębokim Oceanie Tetydy, około 35 milionów lat temu. Dzięki temu można tu spotkać odciski skalne ryb kopalnych. Nazwa łupków zaś pochodzi od znalezionego w Ménilmontant we Francji opalu – menilitu.

A co to wszystko oznacza dla nas turystów? Wspaniałą niemal 30-sto metrową ścianę skalną o niezwykle ciekawej strukturze oraz barwie. Szczyt ściany porośnięty jest lasem i znajduje się tam punkt widokowy. Przyglądając się bliżej samej ścianie, można zaobserwować niejako zdeformowane warstwy, które w połączeniu z różnymi kolorami tworzą fantastycznie wyrzeźbioną nierównomierną powierzchnię. Mamy tu całą paletę barw – od piaskowych i żółtych, przez czerwone, aż po ciemno brązowe. Można je dostrzec, mimo, że w późno popołudniowym słońcu Ściana Olzy wygląda na żółto-złotą.

Malowniczej ścianie uroku dodaje płynący po skalistym dnie Wisłok. Tworzy on tutaj niewielkie, ale widowiskowe kaskady, które w połączeniu z kamieniami rzecznymi i roślinnością stanowią ciekawy temat fotograficzny. No właśnie, musimy przyznać, że spędziliśmy tu mnóstwo czasu na fotografowaniu, schodzące coraz niżej słońce malowało swym światłem coraz piękniejsze obrazy…

Rezerwat Przyrody Olzy

W 2022 r. utworzono tu Rezerwat Przyrody Olzy. Celem ochrony jest m.in. zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych naturalnych procesów geologicznych zachodzących w obrębie wychodni i odsłonięć skalnych.

Co ciekawe, nazwa ściany i rezerwatu pochodzi od słowa „ylz” lub „ylzy”, które oznacza przepaść lub urwisko. Nazwa ta była używana przez przedwojennych mieszkańców Rudawki, ale zanikła wraz z ich wysiedleniem w 1946 r.

Ściana Olzy i Jan Paweł II

Po prawej stronie Ściany Olzy znajduje się tablica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II, który jako ksiądz, a później biskup odwiedzał chętnie te okolice. Można tu również zobaczyć mały wodospad, którego wspominanie zainspirowało Jana Pawła II do napisania wiersza pt. „Źródło”.

Ściana Olzy – dojazd i parking

Jadąc do Rudawki Rymanowskiej z Rymanowa-Zdroju drogą 887, skręć w prawo na Sieniawę, a następnie drogą 889 kieruj się na południe. Zarówno Ścianę Olzy, jak i ogromny parking zobaczysz po lewej stronie. Parking jest ogromny i bezpłatny.

Ściana Olzy i Przełom Wisłoka – szlak z Rymanowa-Zdroju

Alternatywą do przyjazdu samochodem jest ścieżka „Do przełomu Wisłoka” – jest to oficjalna nazwa szlaku wiodącego z Rymanowa-Zdroju do Ściany Olzy w Rudawce Rymanowskiej. Ścieżka ma długość 8 km, a jej czas przejścia to ok. 3 godz. W terenie jest ona oznaczona niebieskim symbolem „RR” i niemal przez 1/3 trasy biegnie równolegle z głównym szlakiem beskidzkim oznaczonym kolorem czerwonym.

Więcej postów z naszych wycieczek po Podkarpaciu znajdziesz tutaj: Podkarpacie, a pozostałe posty z wycieczek i podróży po Polsce tutaj: Polska.

Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version