Site icon Aktywni w podróży

Teneryfa | 13 miejsc, które musisz zobaczyć zwiedzając wyspę

Las Teresitas plaża - Teneryfa

Teneryfa to najbardziej różnorodna z Wysp Kanaryjskich. Nie tylko ze względu na Teide, który ze swoimi 3718 m wysokości jest najwyższym szczytem archipelagu i całej Hiszpanii, ale również z powodu przeróżnych form ukształtowania terenu, występujących tuż obok siebie. Krajobraz prezentuje tutaj wszystkie strefy klimatyczne: od suchego, niemal pustynnego południa, które obfituje w piękne szlaki turystyczne wzdłuż wybrzeża oraz u podnóża Cumbre, poprzez wilgotną, bujnie zalesioną na średnich wysokościach północ wraz z górami Anaga i Teno, aż do subalpejskiego obszaru wysokogórskiego wokół Pico del Teide. Do tego robiące wrażenie klifowe wybrzeże, plantacje bananów, a także przyjazne wsie i miasteczka. No i plaże – niemal czarne wulkaniczne, ale też np. Las Teresitas – plaża z piaskiem przywiezionym prosto z Sahary. To wszystko sprawia, że na Teneryfie można wypoczywać na wiele sposobów! Zobaczcie atrakcje Teneryfy – 13 miejsc, które wg nas trzeba zobaczyć zwiedzając wyspę.

Teneryfę odwiedziliśmy dwukrotnie. I za pierwszym i za drugim razem czas spędzony na wyspie podzieliliśmy na bardziej aktywny czyli wycieczki trekkingowe po górach, i na spokojne zwiedzanie – m.in. stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife oraz innych klimatycznych miasteczek. Było też nieco lenistwa na plażach. Mamy świadomość, że nie widzieliśmy na Teneryfie jeszcze wszystkiego, niemniej jednak zebraliśmy nasze dotychczasowe doświadczenia i poniżej prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po Teneryfie.

1. Pico del Teide (3718 m n.p.m.) – wycieczka na czynny wulkan to obowiązkowy punkt programu! Zmieniający się krajobraz, który można obserwować podczas wejścia lub wjazdu kolejką, obfitujący w rozmaite kolory, od ohry po czerń, a na koniec spektakularny widok na kalderę i ocean wraz z innymi wyspami archipelagu. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Afrykę. Dokładne informacje o sposobach wejścia na Teide znajdziecie tutaj.

Pico del Teide o poranku

2. Sombrero de Chasna (2405 m n.p.m.) – czyli skalny „kapelusz” to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów wokół kaldery. Łatwa trasa, wycieczka na ok. 3 godz. Warto na niego wejść, a schodząc podejść do punktu widokowego usytuowanego na krawędzi kaldery, z którego rozciąga się przepiękny widok na Cañadas wraz z jedynym na świecie hotelem położonym w kalderze wulkanu oraz na Teide.

Sombrero de Chasna
Widok na Teide i Cañadas

3. Masca – mówi się, że słynna Masca to kanaryjskie Machu Picchu. Czy tak jest? Machu Picchu jeszcze nie widzieliśmy… Tymczasem Masca jest to niewielka wioska z charakterystyczną skałą, w której żyje ok. 100 mieszkańców. Masca leży na wysokości 600 m n.p.m. w masywie górskim Teno, jest niejako wciśnięta pomiędzy góry i daje początek wąwozowi o tej samej nazwie. Wąwóz biegnie do plaży położonej wśród klifów Los Gigantes. O trekkingu z Santiago del Teide do Maski przeczytacie tutaj, a o Los Gigantes poniżej.

Masca w klasycznym ujęciu

4. Acantilados de los Gigantes – klify olbrzymów to ogromne klify na zachodzie Teneryfy.  Wynurzają się wprost z oceanu i osiagają wysokość od 300 do ponad 600 m. U ich stóp leży miejscowość o nazwie nawiązującej do nazwy klifów – Los Gigantes. Zjeżdżając do miejscowości można zatrzymać się na kilku punktach widokowych, by podziwiać olbrzymy. Trzeba przyznać,  klify robią wrażenie, ale na pewno byłoby ono jeszcze większe, gdyby oglądać je z oceanu. Takie możliwości oczywiście oferują okoliczne biura organizujące wycieczki statkiem.

Potężne klify Los Gigantes

5. Malpaís de Güímar – rezerwat przyrody ze stożkiem pyłu wulkanicznego Montaña Grande. Wyruszając z miejscowości Puertito de Güímar, można zrobić sobie ciekawy 2-3 godzinny spacer po imponującym, wspaniale wymodelowanym przez naturę lawowym terenie rezerwatu. Nas zachwyciły kandelabrowe kaktusy i inne kolorowe rośliny słonolubne. Można też wziąć stroje kąpielowe i buty do pływania, ponieważ szlak prowadzi przez kamienistą plażę Playa de la Entrada. A na koniec polecamy pyszne jedzenie z widokiem na ocean w Caraven na głównym placu w Puertito de Güímar.

Malpaís de Güímar
Malpaís de Güímar – widok z Montaña Grande

6. Dracena Millenaria w Icod de los Vinos – dracena smocza to rzadki, endemiczny gatunek na Teneryfie oraz całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, ta z Icod de los Vinos ma imponujące ponad 16 m wysokości, a jej korona przypominająca parasol składa się z ponad 300 gałęzi. Nie da się precyzyjnie określić wieku drzewa, ponieważ nie posiada ono jednolitego pnia oraz słojów, ale przyjmuje się że ma ok. 800 lat. Jest to jeden z najważniejszych naturalnych, kulturowych i historycznych symboli Wysp Kanaryjskich. Na terenie parku znajduje się jeszcze mały ogród botaniczny, sklep z wyrobami kanaryjskiego rzemiosła oraz małą gastronomią (La Casa del Drago) oraz imitacja świętej jaskini Guanczów. Wstęp do Parque del Drago: dorośli 4€, dzieci 3-8 lat 2€.

Dracena Millenaria w Icod de los Vinos

7. Garachico – dziś klimatyczne, spokojne miasteczko, a do przełomu XVII i XVIII w. największy port wyspy. 5 maja 1706 roku wybuch wulkanu Trevejo, zwanego także Czarnymi Piaskami (Arenas Negras), zakończył złoty okres w historii miasta. O świcie, siedem warstw lawy spłynęło po zboczu Garachico, równając z ziemią znaczną część miasta, a przede wszystkim port, który został niemal całkowicie zniszczony. Po tej katastrofie, statki handlowe zaczęły korzystać z portu w Puerto de la Cruz, a Garachico stało się małym rybackim portem. Dziś w Garachico możemy nie tylko pospacerować (niestety zwykle wśród tłumów turystów), ale polecamy Wam również naturale baseny El Caletón, które powstały gdy podczas wspomnianej katastrofy warstwa lawy dotarła do morza.

Garachico
Garachico
Naturale baseny El Caletón w Garachico

8. Plaża Las Teresitas – nasza ulubiona plaża na Teneryfie! Znajduje się w miejscowości San Andres, tuż obok Santa Cruz de Tenerife. Nie jest to typowa tutejsza plaża pokryta ciemnym, wulkanicznym piaskiem. Na Las Teresitas w latach 70-tych przywieziono ok. 4 miliony worków ze złotym piaskiem z byłej hiszpańskiej prowincji na Saharze. Plaża leży u podnórza pasma Anaga, a widok palm wyrastających ze złocistego piasku na tle ciemnych skał jest niezapomniany! Byliśmy tu kilkakrotnie, nie było tłumów, jeśli słońca jest zbyt dużo, można schować się w cieniu palm, na naprawdę sporym parkingu zawsze można znaleźć miejsce, a w plażowych barach serwują rewelacyjne Mohito!

Plaża Las Teresitas

9. Montaña Amarilla i Playa Amarilla – wzgórze w Costa del Silencio, nad samym brzegiem oceanu z pięknie uformowanymi i mieniącymi się różnymi kolorami, ale przede wszystkim w żółto-pomarańczowych odcieniach, ścianami ze skał tufowych. W tych ścianach znajdują się półki skalne, na których można odpoczywać. Miejsce absolutnie bajkowe! Polecamy też wycieczkę na szczyt Montaña Amarilla i dalej w kierunku Los Abrigos. A dla fanów nurkowania – znajduje się tutaj polska baz nurkowa Wet Monster Polskie Centrum Nurkowe Teneryfa.

Montaña Amarilla i półki skalne plaży Amarilla

10. Paisaje Lunar – ten wyjątkowy, wręcz księżycowy krajobraz zalicza się do największych cudów natury na całej wyspie. By go zobaczyć, odbyliśmy dość długą ponad 5 godzinną wycieczkę w 40 stopniowym upale, ale warto było! Dziwaczne, jasnobeżowe podobne do minaretów, pumeksowe kolumny wyrastające po obu stronach Barranco de las Arenas na tle jasnozielonych sosen to naprawdę bajkowy krajobraz.

Księżycowy krajobraz Paisahe Lunar
Księżycowy krajobraz Paisahe Lunar – kolumny i minarety

11. Santa Cruz de Tenerife – stolica Teneryfy. Mimo, że jest to drugie pod względem ilości mieszkańców miasto na Wyspach Kanaryjskich z dużym portem i rafinerią, to wg nas ma swój klimat. Warto pospacerować, a nawet zgubić się w jego uliczkach, przysiąść w jednej z kawiarni na barraquito lub skosztować lokalnej kuchni. Można zajrzeć do jednego z parków np. do Parque Garcia Sanabria – największego miejskiego parku na Wyspach Kanaryjskich, a jeśli lubicie sztukę nowoczesną, polecamy wizytę w TEA Tenerife Espacio de las Artes. No i koniecznie rzućcie okiem na symbol miasta czyli Auditorio de Tenerife.

Parque Garcia Sanabria
Auditorio de Tenerife

12. Playa Bollullo – wg nas najpiękniejsza naturalna czarna plaża Teneryfy. Plaża jest niejako schowana pomiędzy klifami widocznymi z Puerto de la Cruz. Nie jest duża, a uroku dodają jej skały wynurzające się z oceanu. Plaża jest strzeżona, ale ze względu na prądy morskie i silne fale może pełnić rolę kąpieliska tylko przy spokojnym morzu. Można podjechać samochodem dość blisko, choć trzeba liczyć się z bardzo wąskimi uliczkami, ale warto zrobić sobie spacer z Puerto de la Cruz przez plantacje bananowców.

Playa Bollullo

13. Roques de Garcia – zostawiłam na koniec listy, bo warto zajrzeć tu nie tylko w ciągu dnia… Roques de Garcia to kolejny pomnik przyrody na wyspie. Te ciekawe formacje skalne wraz ze słynnym Palcem Bożym leżące u podnóża Teide można podziwiać spacerując wyznaczonym szlakiem. A nocą warto tutaj przyjechać, by podziwiać rozgwieżdżone niebo. Kaldera Teide to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji gwiazd.

Formacje skalne Roques de Garcia
I widok nocnego nieba…

Mapa z zaznaczonymi punktami, które dla Was opisaliśmy:

Aby pobrać ślad kliknij link 'pobieranie’ pod mapą. Możesz przełączać rodzaje podkładu (mapy) wybierając ikonkę w prawym górnym rogu mapy.

Planujesz podróż na Teneryfę?

Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version