Site icon Aktywni w podróży

Teneryfa | Informacje praktyczne

Teneryfa aktywnie - informacje praktyczne

Zanim wybraliśmy się po raz pierwszy na Teneryfę, kojarzyła nam się ona ze słońcem, ciepłem, pięknymi plażami i kurortami pełnymi turystów. Po tym, jak byliśmy tam dwukrotnie, do kompletu skojarzeń dorzucamy: ciekawe szlaki turystyczne, wspaniałe krajobrazy, łatwość przemieszczania się, przyjaznych ludzi i pyszne jedzenie. Musimy jednak zaznaczyć, że kurorty omijaliśmy z daleka.

Droga w kierunku Pico del Teide

Kiedy wybrać się na Teneryfę i jakiej spodziewać się pogody

Teneryfa to wyspa dobra na urlop przez cały rok. Panuje tu klimat subtropikalny, temperatury są bardzo wyrównane i wahają się pomiędzy 19 a 26 stopni w zależności od miejsca i pory roku. Północ jest nieco chłodniejsza, południe zaś cieplejsze i tutaj właściwie stale świeci słońce. Trzeba jednak pamiętać, że często wieje ciepły, ale silny wiatr. Czasami potrafi on skutecznie wyprosić turystów z plaży. Poza tym, jeśli zimą wybierzecie się w wyższe partie gór, powyżej 1500 m, musicie liczyć się z opadami śniegu. Dodatkowo problemem na Teneryfie bywa kalima (hiszp. calima) czyli wschodni wiatr przywiewający piasek znad Sahary. W czasie kalimy wzrasta temperatura, a niebo traci błękit, staje się szare, spada również widoczność. Jest to jednak zjawisko dość rzadkie, najczęściej występuje między listopadem a kwietniem.

Widok ze szlaku do El Semáforo

Gdzie nocować na Teneryfie

Planujecie plażowanie, czy wolicie spędzać czas bardziej aktywnie – na górskich wędrówkach lub uprawiając sporty wodne, a może lubicie nocne życie i dyskoteki w czasie urlopu? Wybierzcie miejsce pobytu w zależności od planowanych aktywności.

Bardzo popularne wśród turystów są kurorty znajdujące się na południu wyspy – Los Cristianos wraz z przylegającymi Playa de Las Americas i Costa Adeje. To dla tych, którym zależy na słońcu, plażach z białym piaskiem i nocnym życiu. Dla uprawiających kitesurfing dobrym miejscem na pobyt będzie miejscowość El Médano, a dla tych, którym na słońcu mniej zależy np. Puerto de la Cruz na północnym wybrzeżu. Jeśli zaś chcecie głównie zgłębiać trasy trekkingowe lub zależy Wam na ciszy i spokoju, niekoniecznie musicie obstawiać popularne kurorty. My np. zatrzymaliśmy się w niewielkim Puertito de Güímar na wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Była to dla nas baza wypadowa na wyciecki górskie, a na plażę Las Teresitas z białym piaskiem mieliśmy stąd niecałe pół godziny drogi.

Będzie nam miło, jeśli planując rezerwację noclegów na Teneryfie przez Booking.com, skorzystasz z powyższego linka – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!

Puertito de Güímar

Jak poruszać się po Teneryfie

Jeśli zdecydujecie się na samochód, to polecamy lokalne kanaryjskie wypożyczalnie. My rezerwowaliśmy bezpośrednio na stronie wypożyczalni AutoReisen. Rozsądne ceny (niższe niż np. we Włoszech), brak konieczności opłaty z góry, możliwość płatności gotówką, bezproblemowe podejście pracowników, to wszystko przemawia za tym, że AutoReisen jest godna polecenia. Dwukrotnie korzystaliśmy z tej wypożyczalni i za każdym razem wszystko było bez zarzutu. Jest jeszcze druga polecana hiszpańska wypożyczalnia – Cicar, ale nie mamy bezpośrednich doświadczeń.

Wypożyczając samochód na lotnisku, z łatwością dojedziecie do miejsc noclegowych położonych nad oceanem, zarówno z południowego, jak i z północnego lotniska wiedzie bowiem wygodna autostrada. Niestety nie objedziemy całej wyspy autostradą, przez część zachodnio-północną trzeba przejechać dobrymi jakościowo, ale górskimi drogami. Jeśli będziecie wjeżdżać w góry, musicie liczyć się z wąskimi drogami z ogromną ilością zakrętów, często tzw. agrawek. Znana z tego jest droga TF-436 łącząca Maskę z Santiago del Teide – tu lokalna komunikacja jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli kierowca nie jest amatorem serpentyn.

Poruszanie się po wyspie samochodem jest chyba najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli cenicie sobie niezależność i zależy Wam na dojeździe do miejsc, do których komunikacja niekoniecznie dociera. Ten sposób poruszania się na Teneryfie może stać się jednak problematyczny w sytuacji, gdy w miejscu, gdzie mieszkacie odbywać się będzie lokalna fiesta. Dwa razy trafiliśmy na takie lokalne święto i dwukrotnie zrobiliśmy dziesiątki kilometrów krążąc po miasteczku w poszukiwaniu miejsca parkingowego! Jedyną opcją było zaparkować na miejscu, z którego właśnie ktoś odjechał.

Na Tenryfie można również korzystać z transportu publicznego – głównym przewoźnikiem autobusowym jest tutaj Titsa – link do strony z rozkładami jazdy tutaj. Przewoźnik oferuje połączenia z portów lotniczych do popularnych miejsc na Teneryfie, a poza tym sieć linii Titsa obejmuje całą wyspę.

Droga pomiędzy San Andrés a Igueste de San Andrés

Szlaki turystyczne i trekking w górach

Zarówno szlaki turystyczne w górach, jak i tereny spacerowe wzdłuż oceanu są zwykle oznaczone. Te w górach mają wyraźne oznaczenia, nie musicie się martwić, że się zgubicie.

Jeśli wyruszacie w góry, zapoznajcie się najpierw z charakterystyką szlaku. Jeśli wiedzie on przez teren niezalesiony, koniecznością jest czapka na głowę i krem z filtrem. Pamiętajcie też o wystarczającej ilości wody! Na Teneryfie nie spotkacie źródełek, z których będziecie mogli uzupełnić butelki, tutaj ich po prostu nie ma.

Pico del Teide i widoczne oznaczenie szlaku
Oznakowanie szlaków na Teneryfie

Wszystkie wpisy z naszych podróży po Teneryfie znajdziecie tu: Wyspy Kanaryjskie

Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version