Site icon Aktywni w podróży

Trondheim | Informacje praktyczne

Trondheim - Ladehammeren – rzeźba Equilibro

Trondheim to miasto idealne na city break. Położone nad fiordem, w samym sercu Norwegii, miasto z bogatą historią, a jednocześnie tętniące życiem, przyjazne, kolorowe i  nowoczesne. Potrafi uwieść swym urokiem i… zachęcić do powrotu. Jednak niezależnie od tego, czy wybierasz się do Trondheim po raz pierwszy, czy kolejny, ten post jest dla Ciebie. Zgromadziliśmy w nim praktyczne informacje, które ułatwią Ci zwiedzanie miasta. Piszemy m.in. o tym, jak dostać się z lotniska do centrum, gdzie nocować, jak poruszać się po mieście transportem publicznym, itp. Dodaliśmy również kilka ciekawostek, np. o zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Trondheim – Bryggerekka

Położenie Trondheim

Trondheim ok. południa zimą – słońce przez cały dzień znajduje się nisko nad horyzontem

Trondheim leży na 63 równoleżniku szerokości geograficznej północnej, w odległości ok. 500 km na północ od Oslo, w miejscu, gdzie rzeka Nidelva spotyka fiord Trondsheimsfjorden,. Można powiedzieć, że jest to samo serce Norwegii. Podczas letniego przesilenia słońce wschodzi tu ok. godz. 3.00, a zachodzi ok. 23.40, ale pozostaje tuż pod horyzontem, dzięki czemu pomiędzy 20 maja a 20 lipca nie ma w nocy ciemności. Natomiast podczas zimowego przesilenia, czyli w czasie, kiedy my odwiedziliśmy Trondheim, słońce wschodzi o godz. 10.00, a zachodzi już ok. 14.30. W ciągu dnia pozostaje ono nisko, tuż nad linią horyzontu, dzięki czemu przez cały dzień mieliśmy wrażenie, że jest późne popołudnie.

Klimat Trondheim – kiedy jechać

W Trondheim występuje klimat nadmorski, ale miasto jest osłonięte od silnych morskich wiatrów. Statystyki mówią, że w ciągu roku temperatura waha się od -4°C do 18°C, rzadko spada poniżej -13°C lub przekracza 25°. Oznacza to, że lata są chłodne, mokre i ze znacznie zachmurzonym niebem, a zimy długie, śnieżne i pochmurne.

My, będąc na przełomie roku, trafiliśmy zarówno na opady deszczu przy temperaturze ok. 3-4 °C, jak i piękne słońce przy ok. -5 °C. Jeśli nie planujesz wycieczki do Trondheim zimą, to najlepiej wybrać się tam w okresie pomiędzy czerwcem a połową sierpnia.

Trondheim – jak się dostać

Trondheim często odwiedzane jest w drodze na Lofoty. My wybraliśmy się na weekend sylwestrowo-noworoczny z planem na zwiedzanie samego miasta i jest to, w naszej opinii, bardzo fajna opcja. Jeśli lubisz Skandynawię i interesuje Cię nie tylko tamtejsza przyroda, bardzo polecamy city break w Trondheim. 

O tym, co zobaczyć i zwiedzić w Trondheim przeczytasz w poście: Trondheim na weekend | Co zobaczyć w dawnej stolicy Norwegii

Do Trondheim można dolecieć tanimi liniami (Wizzair, Ryanair lata tylko do Oslo), ale obecnie tylko z Gdańska. Przed pandemią, Wizzair realizował połączenia również z Warszawy, niestety w tej chwili przewoźnicy ograniczyli siatkę połączeń.

Ceny biletów zaczynają się od 49,00 PLN (nam udało się kupić w takiej cenie, a kupowaliśmy w czasie świąt Bożego Narodzenia na termin 30 grudnia – 1 stycznia). Obecnie loty odbywają się 3 razy w tygodniu, od kwietnia będzie to 4 razy na tydzień.

Lot trwa ok. 1 godz. i 40 min.

Trondheim – informacje praktyczne: jak dojechać z lotniska

Lotnisko znajduje się ok. 35 km na wschód od Trondheim. Do miasta można dotrzeć na kilka sposobów. My skorzystaliśmy z najtańszej czyli z pociągu Vy (Trondheim Lufthavn – do stacji Trondheim S). Pociągi kursują co godzinę, podróż do centrum trwa 35 min. i kosztuje 45 NOK/os. w jedną stronę. Stacja znajduje się tuż obok lotniska, dojście jest wyraźnie oznaczone. Jadąc do centrum miasta, wsiadasz w pociąg w kierunku Lundamo.

Najlepiej jest pobrać aplikację i kupić bilet po wylądowaniu samolotu. Dlaczego? Otóż bilet kupuje się na konkretną godzinę/pociąg i ważny jest on przez 90 min. Jeśli kupisz bilet np. na godz. 16:04, ale nie zdążysz wsiąść do tego pociągu, to czekasz godzinę na kolejny, podróż do centrum trwa 35 min., zatem ostatnich 5 min. jazdy pociągiem masz nieważny bilet, a kupno kolejnego, to kolejne 45 NOK. Bilety są sprawdzane, konduktor przechodzi kilkakrotnie.

Sprzed głównego wejścia do terminala odjeżdżają także autobusy Vaernes Expressen. Koszt przejazdu to ok.190 NOK/os. Przy kupnie biletu w dwie strony, powrotny bilet jest nieco tańszy – 149 NOK. W sumie jest to jednak dużo drożej niż pociąg. Zaleta jest taka, że autobusy odjeżdżają co 20 min. Podróż do centrum trwa podobnie – ok. 30 minut.

Komunikacja miejska w Trondheim

Trondheim – komunikacja publiczna

Jeśli chodzi o komunikację miejską, to Trondheim jest najdalej wysuniętym na północ miastem na świecie z połączeniami tramwajowymi i z najbardziej ekologiczną flotą autobusową w Norwegii. Operator obsługujący połączenia w ramach komunikacji miejskiej w regionie Trøndelag, którego głównym ośrodkiem jest właśnie Trondheim, to spółka AtB. Poza autobusami i tramwajami, kursują tutaj także promy i tzw. metrobusy (linie przyspieszone). Bilety na te wszystkie środki lokomocji można kupić w automatach, wyznaczonych sklepach, oraz w autobusach i tramwajach. Najlepiej jednak skorzystać z aplikacji AtB.

Ceny biletów uzależnione są od stref i tego, na jaki okres kupujesz bilet. W Trondheim i okolicach obowiązuje 13 stref (mapka stref tutaj). Pojedynczy bilet dla osoby dorosłej w jednej strefie to koszt 43 NOK, dla dzieci 22 NOK, bilet dobowy – odpow. 129 NOK i 65 NOK. Więcej informacji oraz link do aplikacji znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jeśli znajdziesz nocleg w centrum Trondheim, jest duża szansa, że nie będziesz korzystać z komunikacji miejskiej. Katedra Nidaros, Torget, Stiftsgården, Bakklandet, a nawet twierdza Kristiansten to miejsca, gdzie spokojnie można dotrzeć pieszo. Z resztą uliczki starego miasta, nabrzeże z kolorowymi domami (niegdyś magazynami), okolice katedry Nidaros wraz z mostem staromiejskim Gamle Bybro to miejsca idealne na zwiedzanie podczas spaceru.

Trondheim – informacje praktyczne: gdzie nocować

Radison Blue w Trondheim znajduje się bezpośrednio nad rzeką Nidelva

Jak wspomnieliśmy powyżej, dobrym rozwiązaniem jest nocleg w centrum Trondheim. Dzięki temu miasto można zwiedzać pieszo. My próbowaliśmy najpierw rezerwować mieszkanie przez Airbnb, ale dwukrotnie odrzucono naszą prośbę o rezerwację. Zdecydowaliśmy się więc na hotel w centrum i uważamy, że to była świetna decyzja. Początkowo zależało nam na niedużym mieszkaniu, by móc samemu przyrządzać posiłki, jednak gdy okazało się, że w pokoju hotelowym jest czajnik, szklanki i lodówka, wygrała lokalizacja. Cena hotelu była równa cenie mieszkania oddalonego kilka przystanków autobusem od centrum.

Nocowaliśmy w hotelu Radisson Blu Royal Garden. Jak już wspomniałam lokalizacja jest idealna – 10 min. pieszo od Nidarosdomen i Gamle Bybro. Sklep Rema 1000 znajduje się kilka kroków od hotelu. Pokoje są odnowione, ciche, czyste i ciepłe.

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Będzie nam miło, jeśli rezerwując nocleg, skorzystasz z niego – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!

Trondheim – informacje praktyczne: ceny

Ceny w Norwegii, jak wiadomo, do niskich nie należą, jednak spędzając weekend w Trondheim, na miejscu nie musisz dużo wydać. Potrzebujesz budżet na: przejazd z/na lotnisko, bilety wstępu oraz posiłki. O kosztach transportu już pisaliśmy, zatem ceny biletów. Wg nas przede wszystkim warto zwiedzić katedrę Nidaros, do której bilet wstępu to koszt 120 NOK/os. dorosła, 60 NOK/dziecko (niezależnie, czy kupisz przez internet, czy na miejscu). Bilety do muzeów i galerii to koszt między 100 NOK (Maritime Museum – Muzeum Morskie) a 160 NOK (Rocheim – Muzeum Muzyki Popularnej) dla osoby dorosłej, dzieci i młodzież do 15 lub 18 roku życia często mają wstęp gratis.

Więcej informacji o cenach w Norwegii wraz z przykładami cen podstawowych produktów spożywczych w krainie fiordów znajdziesz w poście: Jak zwiedzać Norwegię i nie zbankrutować

Zorza polarna w Trondheim

Jak już pisaliśmy na początku postu, Trondheim położone jest nieco poniżej koła podbiegunowego, na szerokości 63° N. Możliwość zobaczenia zorzy polarnej w Trondheim nie jest zbyt duża, występuje tylko podczas silnej aktywności słonecznej. Nam niestety nie udało się doświadczyć tego niezwykłego zjawiska, w trakcie naszego pobytu, indeks KP* był na poziomie 3, a niebo było pochmurne.

* Indeks, in. współczynnik KP opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, im wyższy, tym większe szanse zobaczenia zorzy. Najniższe KP na poziomie 0 lub 1 oznacza, że zorzę można zobaczyć tylko w okolicach bieguna.

Trondheim – ciekawostki

Skocznie narciarskie i zawody Pucharu Świata w Trondheim

Trondheim często kojarzone jest z zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tutejsze skocznie znajdują się w Centrum Sportów Zimowych – Granåsen Ski Center. Jest to znane i cenione miejsce w Norwegii. Zawody skoków narciarskich, które tutaj się odbywają zawsze są wielkim widowiskiem i świętem, które ogląda nawet król Norwegii!

Jednak po raz ostatni Trondheim gościło najlepszych skoczków świata w 2020 r. Wówczas udało się przeprowadzić tylko prologi do zawodów, a same konkursy zostały odwołane z uwagi na rozpoczynającą się pandemię koronawirusa. Natomiast wiosną 2021 r. rozpoczęła się rozbiórka skoczni kompleksu Granåsen i budowa nowych obiektów, a to wszystko z myślą o mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 2025 r. Puchar Świata miał powrócić do Trondheim w marcu 2023 r., ale ostatecznie tak się nie stanie, ponieważ są opóźnienia w budowie skoczni spowodowane problemami z dostawami surowców (przez pandemię oraz wojnę w Ukrainie). Cóż, pozostaje cierpliwie czekać…

Widna rowerowa w Trondheim

Trondheim – wyciąg rowerowy

W Trondheim, w Bakklandet, obok Gamle Bybro, znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów (Sykkelheisen Trampe). Winda została otwarta w 1993 r., a jej zadaniem jest pomoc w podjechaniu pod dość stromą górkę (nachyloną pod kątem ok. 12°). Korzystanie z windy polega na oparciu prawej stopy na przesuwającej się po szynie podpórce. Cała trasa ma długość 130 m i pokonuje się ją podobno z prędkością 2 m/s (7,2 km/h). To niestandardowe urządzenie od momentu uruchomienia przewiozło ponad 200 tys. rowerzystów.

Planujesz podróż do Norwegii?

 

Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.

Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!

 

Exit mobile version