Falafele czyli wegańskie kulki z surowej ciecierzycy podawane w chlebku pita z różnymi dodatkami to potrawa, która chyba już zawsze kojarzyć nam się będzie z podróżą po Izraelu. Znaliśmy jej smak, dlatego wiedzieliśmy, że chętnie spróbujemy jej tam zarówno w typowo żydowskim miejscu, jak i w arabskim barze, ale nie wiedzieliśmy, że to właśnie w falafelu rozsmakujemy się tam najbardziej. Zawsze zamawialiśmy je w chlebku pita z warzywami – świeżymi lub z typowymi bliskowschodnimi piklami. Jedne miały więcej kuminu, w innych przyprawy były mniej wyczuwalne, ale wszystkie miały idealną konsystencję. Po powrocie trochę eksperymentowaliśmy z falafelami w naszej kuchni, aż powstał domowy falafel idealny! Zobaczcie, jak go przyrządzić – przepis, sposób wykonania i kilka praktycznych porad.
Falafel – składniki (na około 40 kotlecików)
400 g suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie z łyżką sody
1 cebula
3 ząbki czosnku
pęczek drobno posiekanej natki pietruszki (opcjonalnie łyżka posiekanej kolendry)
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 łyżeczka mielonego pieprzu
1/2 łyżeczki mielonych ziaren kolendry
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/3 łyżeczki cynamonu
1/3 łyżeczki chili
1/3 łyżeczki gałki muszkatałowej
1 łyżeczka soli
łyżka sody oczyszczonej
olej do smażenia (rzepakowy lub z pestek winogron)
Przygotowanie:
Namoczoną przez noc ciecierzycę odcedź, opłukaj i zmiel w maszynce do mielenia wraz z cebulą i czosnkiem. Ważne! Falafele przygotowujemy z surowej ciecierzycy, nie z gotowanej, dlatego należy samemu namoczyć cieciorkę, a nie używać tej z puszki czy słoika. Jeśli nie masz maszynki do mielenia, możesz użyć malaksera czy blendera, ale warto rozdrabniać partiami, by nie spalić urządzenia.
Następnie do zmielonej masy dodaj pietruszkę i ew. kolendrę, sól i pozostałe przyprawy (jeśli masz kolendrę w ziarnach, możesz też zmielić ją razem z ciecierzycą). Teraz należy wszystko dokładnie wymieszać i dodać trochę wody (1 – 2 łyżki), by masa miała dobrą konsystencję. Właściwa konsystencja to taka, kiedy masa ściśnięta w ręce łatwo przyjmuje kształt. Jeśli kilka razy przygotujesz falafela, to z łatwością rozpoznasz, kiedy masa ma odpowiednią konsystencję. W kolejnym kroku można masę przykryć folią i odstawić do lodówki na przynajmniej pół godziny (ja zwykle ten krok pomijam).
Teraz pozostaje już tylko smażenie. W głębokiej patelni z grubym dnem rozgrzej olej – oleju powinno być sporo tak, by kulki zanurzyły się powyżej swojej połowy. Formuj kulki wielkości orzecha włoskiego, możesz też lekko je spłaszczyć i wrzucja na gorący olej. Smaż ok. 3 minut z każdej strony. Uwaga! Ważne jest, by kulki w trakcie formowanie dokładnie ścisnąć, by nie rozpadały się w trakcie smażenia.
Wyłóż talerz ręcznikiem papierowym i odkładaj falafele, żeby odsączyć je z tłuszczu, Podawaj ze świeżymi warzywami, sałatkami lub piklami. Najlepiej w chlebku pita z dodatkiem hummusu.
Smacznego!
Inne posty dotyczące kulinarnej strony naszych podróży znajdziecie tu: Smaki z podróży
A o naszych izraelskich podróżach przeczytacie tu: Izrael
Jeśli podobają się Wam nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnicie ten post swoim znajomym.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź