Santorini – niewielka wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, wchodząca w skład archipelagu Cyklad. Spędziliśmy na niej tydzień i gdy nadarzy się okazja, jesteśmy skłonni powrócić! Jednak niezależnie od tego, czy wybierzesz się na Santorini na dłużej, czy będzie to krótki pobyt w czasie dłuższej podróży po Cykladach, gwarantujemy, że zrobi na Tobie wrażenie. Santorini przypomina ogromny taras zawieszony nad wodami Morza Egejskiego, z którego rozciągają się niesamowite widoki. Śmiało można powiedzieć, że jest to kosmopolityczne miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością, a do tego wyspa uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie, dlatego bywa tutaj tłoczno. Przygotowaliśmy zatem garść informacji praktycznych, aby ułatwić Ci zwiedzanie Santorini.
Kiedy lecieć na Santorini – pogoda, temperatury
Santorini śmiało można traktować jako całoroczną destynację. Największe upały przypadają na szczyt sezonu turystycznego czyli w okresie wakacyjnym. To jest jednak najlepszy czas dla tych, którzy szukają rozrywek. Najbardziej tłoczno na Santorini jest w sierpniu, ponieważ wtedy Grecy i mieszkańcy innych regionów południowej Europy wyruszają na wakacje. Dlatego naszym zdaniem, dobre miesiące na wyjazd to maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Dni są wtedy ciepłe, a ceny bardziej przystępne. My spędziliśmy na Santorini tydzień w czerwcu i, mimo wyjątkowo wysokich temperatur, zwiedzaliśmy wyspę bez towarzystwa tłumów, a i ceny hotelu, w którym zatrzymaliśmy się były bardzo korzystne. Częściowo zapewne było to spowodowane tym, że Grecy zaczęli otwierać się na turystów po pandemicznym lockdownie, ale przede wszystkim dlatego, że był to jeszcze czas przedwakacyjny.
Jeśli lubisz podróżować poza sezonem, to Santorini od listopada do kwietnia może mieć same plusy. Jest wtedy taniej, mniej tłoczno i chłodniej. Średnia temperatura to 16 st. (raczej nie spada poniżej 10 st.), ale bywa wietrznie. Jest to jednak idealny czas dla lubiących piesze wędrówki (my w czerwcu musieliśmy nieco skorygować plany wycieczek trekkingowych z powodu upałów). W tym czasie duża część sklepów, restauracji i kawiarni jest nadal otwarta – szczególnie tych, do których chodzą głównie mieszkańcy, a to spora zaleta, bo jak wiadomo, najlepiej zjeść tam, gdzie bywają lokalsi.
Loty na Santorini
Obecnie na Santorini można dolecieć z Polski tanimi liniami. Zarówno Wizzair, jak i Ryanair latają z kilku miast. Oczywiście tańsze są loty z Gdańska czy z Krakowa niż z Warszawy, ale warto sprawdzać ceny – nam udało się kupić bilety na Santorini z Warszawy za 49 zł. Wracaliśmy w tej samej cenie, ale już do Gdańska. Jeśli Santorini to tylko część większej podróży po Cykladach, to na pewno warto polecieć na Santorini, a wracać z Mykonos lub odwrotnie. Lot trwa ok. 3 godzin. Można też dolecieć samolotem z przesiadką w Atenach. Loty z Aten na Santorini lokalnymi greckimi liniami odbywają się codziennie, a czas przelotu to ok. 30 min.
Lotnisko na Santorini znajduje się ok. 6 km od Firy – stolicy wyspy, do której można dojechać autobusem lub taksówką. W tym drugim przypadku, uwaga na ceny! Nasz hotel znajdował się 3 km od lotniska, a za taksówkę musielibyśmy zapłacić 20 EUR. Taksówki na Santorini nie są tanie.
Gdzie nocować na Santorini
Santorini ma dużą i różnorodną bazę noclegową, od luksusowych hoteli z basenem z widokiem na kalderę, po prywatne apartamenty, pokoje do wynajęcia, a nawet kempingi. Najbardziej turystyczną miejscowością jest położone nieopodal lotniska Kamari. Największy wybór noclegów jest w Firze, a najdroższe są Imerovigli i Oia.
My zdecydowaliśmy się na hotel, który znajduje się, jak już wspomniałam, tuż obok lotniska – Mediterranean White Resort. Administracyjnie hotel podlega pod Kamari, ale do centrum miejscowości jest ok. 3,5 km. Bliskość lotniska w ogóle nam nie przeszkadzała, a ponieważ po Santorini poruszaliśmy się skuterem, to świetna cena i opinie przekonały nas szybko. Ze spokojnym sumieniem ten hotel możemy polecić. Jeśli zdecydujesz się, by w nim nocować, a po wyspie będziesz poruszać się skuterem lub samochodem, poproś w wypożyczalni, aby pojazd podstawiono Ci na lotnisko. Taksówka, jak wspomniałam to koszt 20 EUR, a pieszo nie idzie się najlepiej, ponieważ przez większość drogi nie ma chodnika. Oczywiście zawsze można liczyć na uprzejmych mieszkańców wyspy, którzy podwiozą Cię na miejsce, tak, jak nas;-)
Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Będzie nam miło, jeśli rezerwując apartament, skorzystasz z niego – Ty zapłacisz tyle samo, a Booking.com podzieli się z nami swoją prowizją. Przeznaczymy ją na utrzymanie bloga (m.in. domena, serwer) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga!
Co i gdzie zjeść na Santorini
Kuchnia Santorini to kuchnia typowo grecka czyli prosta, sycąca i zdrowa wzbogacona o charakterystyczne dla wyspy warzywa rosnące na wulkanicznych glebach w środowisku niemal bez wody. Santorini znana jest z pomidorków cherry, kaparów, białego bakłażana i żółtego grochu o nazwie fava. W tutejszych tawernach królują dania z warzyw, ryb, owoców morza i mięs, oczywiście z dodatkiem przypraw i oliwy z oliwek. Nieodłącznym elementem santoryńskiej kuchni jest też wino.
Jeśli tak, jak my, jesteś fanem sałatki greckiej, to na Santorini koniecznie skosztuj pysznej sałatki santoryńskiej czyli odmiany sałatki greckiej z miejscowymi pomidorkami cherry, ogórkiem, kaparami i ich liśćmi oraz lokalnym kozim serem chloro zamiast fety. Nam przypadła też do gustu fava pantremeni czyli coś na zasadzie humusu z żółtego grochu, podawanego z cebulą, pomidorkami oraz kaparami.
Jeśli chodzi o restauracje, to wyjątkowo smakowało nam jedzenie w rodzinnej tawernie Captain Loizos w Monolithos. Mieliśmy do niej blisko z naszego hotelu, więc wracaliśmy kilkakrotnie m.in. na sałatkę grecką, sałatkę Captain Loizos z różnymi rodzajami ryb i grillowaną fetę, która teraz bardzo często gości na naszym stole. Restauracyjny ogródek znajduje się po stronie plaży, a sama tawerna – niemal przy samym porcie. Ceny: sałatka grecka – 6,00 EUR, sałatka Kapitan Loizos (porcja na 2 os.) – 15 EUR, wino – karafka 0,5 l – 5 EUR.
Duży wybór tawern i restauracji znajdziesz w Kamari wzdłuż nadmorskiej promenady. Ceny są nieco wyższe niż w Monolithos, ale niższe niż w Oia.
Komunikacja na Santorini – czym poruszać się po wyspie
Santorini to niewielka wyspa, jej powierzchnia to zaledwie 76 km2, dlatego chyba każdy rodzaj komunikacji tutaj się sprawdzi. Oczywiście wszystko w zależności od tego, jak dużo czasu chcesz poświęcić na dojazdy. Stolicą wyspy jest Fira i to stąd, z dworca autobusowego przy głównym placu miasta wyruszają autobusy. Teoretycznie dojeżdżają one do większości miejscowości i plaż, ale z tego, co udało nam się dowiedzieć, nie kursują zbyt często, mogą mieć opóźnienia i nie jeżdżą do późnych godzin nocnych. Siatka połączeń też nas trochę zdziwiła, bowiem np. z naszego hotelu nie można było dojechać bezpośrednio na lotnisko oddalone o 3 km. Musielibyśmy najpierw pojechać do Firy, pokonując ok. 7,5 km, a następnie przesiąść się w inny autobus i niejako wrócić na lotnisko.
Dlatego w naszej opinii dużo lepiej i swobodniej jest poruszać się po Santorini wypożyczonym skuterem, autem lub quadem. My skorzystaliśmy z pierwszej z wymienionych opcji. Wypożyczenie skutera o pojemności 150 cm3 z pełnym ubezpieczeniem na 5 dni kosztowało nas 122 EUR. Paliwo do dosłownie kilka EUR – skuter był bardzo oszczędny. Jeśli jednak dysponujesz tylko prawem jazdy kategorii B (nie posiadasz kat. A), to możesz wypożyczyć skuter o max. pojemności do 125 cm3.
Skuter okazał się dla nas idealnym rozwiązaniem, nie poruszaliśmy się może zbyt szybko (z resztą santoryńskie drogi do tego nie zachęcają – nie są najlepszej jakości, z dużą ilością zakrętów, ale i pięknymi widokami), za to mieliśmy duży komfort, jeśli chodzi o parkowanie. Np. w Oia, kiedy przyjechaliśmy na zachód słońca, zaparkowanie samochodu graniczyło z cudem, skuter zaś bez problemu można było gdzieś „wcisnąć”.
Wypożyczalnia, z której korzystaliśmy to Motor Inn. Z czystym sumieniem możemy polecić – sympatyczna obsługa, możliwość podstawienia pojazdu na lotnisko czy do hotelu i odbiór z ustalonego wcześniej miejsca. No i nam trafił się nowiutki sprzęt.
Zwiedzanie Santorini
Na zwiedzaniu Santorini można spędzić 3 dni, można i dwa tygodnie. Wyspa jest niewielka, ale ma sporo do zaoferowania turystom, dlatego w naszej opinii, warto wybrać się tam na 6-7 dni. Malownicze miasteczka, wspaniałe widoki na kalderę, piękne zachody słońca, starożytne ruiny, muzea czy winnice – to wszystko warto oglądać spokojnie i niespiesznie, delektując się, a nie pędząc z miejsca na miejsce. W poście Santorini – co zobaczyć | Nasz subiektywny przewodnik opisaliśmy 12 miejsc, które warto zobaczyć na wyspie.
Plaże na Santorini
Plaże rozciągają się przede wszystkim wzdłuż wschodniego i południowo-wschodniego wybrzeża Santorini, choć te najsłynniejsze leżą na południu, np. Czerwona czy Biała Plaża. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, to plaża, na której wszystko jest w czerwonym kolorze – skały, kamienie i piasek. Plaża jest zorganizowana, można na niej zażywać kąpieli słonecznych, choć w sezonie podobno bardzo zatłoczona. No i nie zawsze bezpieczna – bywa zamknięta ze względu na osuwające się kamienie. Biała Plaża (Aspiri Paralia) znajduje się w zatoczce w otoczeniu jasnych, wysokich skał. Można się do niej dostać łodzią lub w ramach zorganizowanego rejsu z Akrotiri.
Plaża z dobrym zapleczem, ale latem raczej zatłoczona to ta w Kamari (odznaczona Błękitną Flagą). Jest przepięknie położona u stóp góry Mesa Vouno i ruin starożytnej Thiry. Równolegle do plaży biegnie promenada z niezliczoną ilością restauracji, tawern i barów. Plażę w Kamari otaczają głębokie wody, co sprawia, że jest świetnym miejscem do nurkowania.
Kolejna popularna plaża zorganizowana znajduje się w Perissie. Można na niej uprawiać sporty wodne, w tym windsurfing. Jest tutaj również centrum nurkowania, a nawet park wodny.
Z kolei chyba najbardziej odpowiednia dla rodzin z dziećmi plaża, znajduje się pośrodku wschodniego wybrzeża Santorini, w Monolithos. Plaża jest zorganizowana, można wynająć leżaki i parasole (koszt 10 EUR/2 leżaki i parasol) , woda tutaj jest płytka, a dzieci mogą korzystać z placu zabaw.
Plaże santoryńskie to plaże z czarnym pisakiem wulkanicznym, leżaki zdecydowanie się tu przydają!
Szlaki turystyczne na Santorini
Na Santorini znajduje się kilkanaście szlaków, które łączą wsie, zabytki i stare porty. Spora ich część to brukowane i szutrowe drogi oraz typowe kamieniste górskie ścieżki. I choć często nie są to szlaki długie, ani specjalnie trudne, to trekking na Santorini bywa po prostu męczący. W sezonie trzeba liczyć się z wycieczkami w pełnym słońcu, bez możliwości odpoczynku w cieniu drzew czy nabrania wody ze źródełka (ich tutaj po prostu nie ma). Trzeba jednak przyznać, że wspaniałe widoki wynagradzają wszelkie trudy! Dobrym przykładem takiej właśnie wycieczki jest trekking do ruin starożytnej Thiry na wzgórzu Mesa Vouno, a potem do niewielkiego kościoła wybudowanego wysoko w skałach – Panagia Katefiani. Opisaliśmy go dokładnie w poście Trekking na Santorini.
Jeśli chodzi o oznakowanie szlaków, to nie spotkaliśmy namalowanych znaków na kamieniach, raczej były to tablice z drogowskazami. Ścieżki, którymi podążaliśmy były ewidentne, dlatego nie mieliśmy problemów z trasą. Planując górskie trekking na Santorini, koniecznie zabierz buty trekkingowe (naszym zdaniem trampki nie wystarczą), a na wycieczkę – sporą ilość wody do picia, krem z filtrem i nakrycie głowy.
Wszystkie wpisy z naszych greckich podróży znajdziesz tu: Grecja
Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź