Puszcza Knyszyńska to takie miejsce na mapie Podlasia, które znakomicie obrazuje określenie „magiczne Podlasie”. Gęste lasy, meandrująca rzeka Supraśl, śpiew ptaków i rechotanie żab, uśpione wioski, kolorowe cerkwie, bociany i łosie na polach to właśnie jest magia tej części Polski. Arboretum w Kopnej Górze czyli Puszcza Knyszyńska w pigułce, zbiornik śródleśny Wyżary, kładki na bagnach i niezwykła galeria rzeźb „Życie drzew” oraz urocze miasteczko Supraśl to miejsca, które idealnie wpisują się w klimat Podlasia, a weekend to dobry czas, by je odwiedzić. Jeśli szukasz inspiracji na niespieszny, spokojny odpoczynek wśród natury z domieszką klimatu niewielkiego miasta, to zapraszamy po inspiracje – Podlasie na weekend lub po prostu na dwa dni i atrakcje Puszczy Knyszyńskiej.
Zobacz nasz krótki film o atrakcjach, o których piszemy:
Supraśl – co zobaczyć?
Supraśl to urocze miasteczko o statusie uzdrowiska w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Z Białegostoku dotrzesz tu w 15-20 min. samochodem lub w ok. 40 min. rowerem – miasta łączy ścieżka rowerowa. Na zwiedzanie Supraśla warto zarezerwować sobie całe popołudnie, by spokojnie, bez pośpiechu, odkryć jego atrakcje i poczuć niezwykły klimat.
Samochód proponujemy zostawić na dużym bezpłatnym parkingu, tuż obok prawosławnego klasztoru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, i z tego miejsca rozpocząć spacer.
Mieszczący się przy ul. Klasztornej 1 monaster, ufundowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana zapoczątkował losy Supraśla. Jego historia to liczne budowy, pożary, zniszczenia, a następnie odbudowy. Obecnie na terenie klasztoru funkcjonuje pochodząca z początku XVI w. Cerkiew Zwiastowania NMP. Zniszczona podczas II wojny światowej, została odbudowana w stylu renesansowym w 1985 r. Zachowane zostały z niej oryginalne fragmenty polichromii – freski z Supraśla. Zabudowania klasztorne to również cerkiew Św. Jana Teologa (z 1888 r.) oraz Brama – Dzwonnica (z 1752 r.). Warto zajrzeć także do Muzeum Ikon, które znajduje się w Pałacu Archimandrytów z połowy XVII w. oraz do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Obydwa muzea znajdują się na terenie zabudowań klasztornych.
Po wyjściu z muzeum wystarczy zejść schodami, by znaleźć się na Bulwarach im. Wiktora Wolkowa nad rzeką Supraśl. Historia miasta nierozerwalnie związana jest z rzeką, bowiem tutejszy system wodny stworzyli zakonnicy, budując kanał, groble i staw młyński. Przypominają o tym umieszczone obok rzeki tablice informacyjne. Alejka spacerowa ma nieco ponad 1 km długości i prowadzi do plaży miejskiej.
Następnie warto skierować się w stronę ul. 3 Maja i słynnych Domów Tkaczy, ale zanim do nich dotrzesz, zatrzymaj się na chwilę przy Pałacu Buchholtzów, tuż obok pętli autobusowej. Obecnie mieści się tutaj liceum plastyczne im. Artura Grottgera. Jest to secesyjna budowla, siedziba jednej z rodzin supraskich fabrykantów, która powstała na przełomie XIX i XX w. Pałac udostępniony jest zwiedzającym.
Wzdłuż ul. 3 Maja znajdziesz pochodzące z lat 30-stych XIX w. Domy Tkaczy, które stanowią pamiątkę po przemysłowej historii miasta. Ich fundatorem był przemysłowiec Wilhelm Fryderyk Zachert, który przybył tu wraz z pracownikami z okolic Zgierza. Każdy z domów przeznaczony był na 4 rodziny, pełnił zarówno funkcję mieszkania, jak i miejsca pracy. Suprascy chałupnicy zajmowali się tu tkactwem.
Wracając do parkingu, warto zajrzeć jeszcze do kościoła pw. Św. Trójcy, który znajduje się na końcu ulicy 3 Maja. Pochodzi on z II połowy XIX w. i został ufundowany przez fabrykantów. Obecnie jest to kościół parafialny. Na przestrzeni czasu, przeszedł liczne remonty, dzięki czemu wzbogacił się o wieżę kościelną i dzwonnicę.
Tuż obok kościoła parafialnego, przy ul. Józefa Piłsudskiego znajduje się zabytkowy Dom Ludowy. W 2015 r. zakończył się remont pochodzącego z 1934 r. budynku. W całości pokryto go drewnem i pomalowano farbą w jasnym kolorze, a to wszystko w duchu lat 30 XX wieku. Obecnie Dom Ludowy spełnia funkcję sali widowiskowej, gdzie odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmów oraz różne eventy.
Idąc ul. Piłsudskiego, w kilka minut dotrzesz do parkingu pod supraskim klasztorem.
Arboretum w Kopnej Górze czyli Puszcza Knyszyńska w pigułce
Niecałe pół godziny drogi samochodem od Białegostoku i ok. 10 min. drogi od Supraśla w kierunku Krynek, znajdziesz niezwykle urokliwe miejsce – Arboretum w Kopnej Górze. Kolejne Idealne miejsce na spacer! Tym razem wśród zieleni.
Arboretum to rodzaj parku leśnego połączonego z ogrodem botanicznym, gdzie na 26 ha można podziwiać około 350 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, potrafiących wytrzymać w tutejszym, niezbyt sprzyjającym uprawie roślin, klimacie. Na tej niewielkiej, jak na warunki puszczańskie, powierzchni zobaczyć można większość roślinności leśnej charakterystycznej dla Puszczy Knyszyńskiej. A to wszystko dzięki sporemu zróżnicowaniu rzeźby terenu (od 132 do 154 m n.p.m.) oraz gleb.
Co nas urzekło w arboretum? Dywany zawilców i przylaszczek (przywilej wiosny!), ciekawe odmiany świerków oraz przepiękne jodły: kalifornijskie, balsamiczne, górskie i olbrzymie. Niestety maj to zbyt wcześnie, by podziwiać kolekcję rododendronów czy lilii wodnych kwitnących w różnych kolorach – to możliwe jest dopiero w czerwcu. Super za to jest to, że na terenie arboretum można znaleźć sporo miejsc piknikowych – wiat z ławkami i stolikami. Dla dzieci zbudowano plac zabaw.
Spacerując po arboretum doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby je odwiedzić niemal o każdej porze roku, ale nie zawsze jest to możliwe. Arboretum czynne jest w okresie od 1 kwietnia do 30 września (w godz. 9-19 przez cały tydzień). Wstęp jest bezpłatny.
Arboretum pięknie wpisuje się w magiczne Podlasie. Jeśli będziesz w okolicy, koniecznie zajrzyj do Kopnej Góry, tym bardziej, że kawałek dalej znajdziesz świetny parking i plac biwakowy, gdzie można odpocząć i posilić się przed dalszą podróżą.
Kładki nad bagnami i niezwykła galeria rzeźb „Życie drzew” przy zbiorniku wodnym Wyżary
By zobaczyć tę ukrytą w środku lasu i pełną symboliki wystawę, wyruszyliśmy wczesnym popołudniem z okolic wsi Radunin. Po ok. 20 min. spokojnej wędrówki szeroką, leśną drogą dotarliśmy do zbiornika wodnego Wyżary. Następnie przeszliśmy na jego wschodnią stronę, by wyruszyć dalej w las w kierunku kładek.
Pierwsza, krótsza kładka, prowadziła przez dość mocno zalane tereny bagienne. Za nią czekał na nas grząski teren, na którym położono kilka desek i długi pień, aby ułatwić turystom przeprawę. Niestety nie mieliśmy kijków trekkingowych. A szkoda, bo tu mocno ułatwiłyby przejście. Skorzystaliśmy więc z naturalnych kijków odstawionych przez poprzedników i bez większych błotnych przygód dotarliśmy do drugiej kładki. Tuż za nią czekała na nas pierwsza rzeźba.
Wystawa „Życie drzew” prezentuje prace wykonane przez osoby chorujące na stwardnienie rozsiane, zrzeszone w Grupie Nowolipie i studentów Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie pod kierownictwem Pawła Althamera. Pierwsi zaprojektowali, a drudzy zrealizowali projekty. Wszyscy zaś chcieli z ten sposób zamanifestować, że miejsce drzew jest w lesie, a nie pod piłą.
Rzeźby w tej niezwykłej leśnej galerii stoją już od 5 lat i pomału niszczeją. Jak się okazuje, taki właśnie był cel. Martwe drzewo jest źródłem pokarmu dla wielu gatunków roślin, zwierząt czy grzybów i powinno pozostać w lesie. Jego rozkład jest naturalną kontynuacją życia…
Jak znaleźć wystawę „Życie drzew”?
Dojazd samochodem – należy przejechać wieś Radunin, i pojechać w kierunku północnym aż do rozwidlenia drogi z informacją o drodze leśnej i zakazem wjazdu. Tam trzeba zostawić auto i pójść drogą, a przy miejscu piknikowym ze stołem i ławkami skręcić w prawo. Po ok. 20 min. znajdziesz się nad zbiornikiem wodnym Wyżary. Trzeba go obejść skręcając w lewo i wejść w las za znakiem „Szlak śladami Powstania Styczniowego”. Niebawem zobaczysz pierwszą kładkę, galeria znajduje się za drugą kładką. Warto wziąć buty trekingowe i kijki, ponieważ teren jest miejscami podmokły.
Podlaskie deskale Arkadiusza Andrejkowa
Będąc w okolicy Radunina warto zatrzymać się przy budynku z drewnalem autorstwa Arkadiusza Andrejkowa. Deskal znajduje się na prywatnym domu i przedstawia panią Taisę i pana Sławka na motocyklu. Jest odzwierciedleniem zdjęcia z lat 70-tych XX w. W gminie Gródek znajduje się obecnie 5 prac artysty, kolejne można podziwiać kilka km dalej, we wsi Waliły, gdzie na stodole powstał tryptyk pokazujący ludzi podczas prac polowych (sianokosy, wykopki).
Arkadiusz Andrejkow jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w Sanoku. Jest autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, który przedstawia dziewczynkę ze słuchawkami. Zasłynął zaś z projektu „Cichy memoriał”. Korzystając ze starych rodzinnych fotografii, na ścianach drewnianych stodół artysta malował postaci ze zdjęć, tworząc w ten sposób jedyną w swoim rodzaju, plenerową, galerię sztuki ulicznej. Początkowo meskale powstawały na terenie Podkarpacia, obecnie można je zobaczyć w wielu zakątkach kraju – m.in. na Podlasiu.
Mapa – Puszcza Knyszyńska i Supraśl – atrakcje. Na mapie zaznaczyliśmy punkty z opisanymi powyżej atrakcjami.
Aby pobrać punkty GPX kliknij link pod mapą. Możesz przełączać rodzaje podkładu (mapy) wybierając ikonkę w prawym górnym rogu mapy. Klikając na punkt możesz go otworzyć w Google Maps i nawigować bezpośrednio.
Planujesz podróż na Podlasie?
- Jeśli wybierasz się do Supraśla, koniecznie zajrzyj do posta Muzeum Ikon w Supraślu | Wyjątkowe miejsce na Podlasiu
- A może planujesz odwiedzić Białystok? Oto gotowy plan zwiedzania stolicy Podlasia: Białystok na weekend | Atrakcje stolicy Podlasia
- Zobacz też nasze posty o Kolorowych cerkwiach Podlasia i o Grabarce – Świętej Górze Prawosławia
- Jeśli zaś wybierasz się do Białowieży, informacje znajdziesz w postach: Białowieża na weekend | Co zobaczyć w krainie żubra oraz Okolice Białowieży | Co warto zobaczyć jesienią
- Pozostałe wpisy z naszych wycieczek i podróży po Polsce znajdziesz tutaj: Polska
- Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie.
- Będzie nam również miło, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym. Możesz również zostawić komentarz pod wpisem.
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź