Świąteczna iluminacja w Warszawie to już tradycja. Zazwyczaj w okolicy 6 grudnia miasto pokrywa się kołderką świetlnych dekoracji. Najchętniej oglądamy je właśnie wtedy, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, by w ten sposób poczuć magię zbliżających się świąt. A jeśli uda się pospacerować po ulicach pokrytych śniegiem, to już jest to spacer idealny! Zapraszamy na post pełen zdjęć ze świątecznych ulic Warszawy.
W Mikołajki, 6 grudnia 2023 r., Trakt Królewski i Stare Miasto rozbłysły świąteczną iluminacją. Wraz z zapalającymi się lampami ulicznymi kolorowe świetlne atrakcje – girlandy i najróżniejsze instalacje pokazały swoje wieczorne oblicze. Kolejnego dnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski włączył oświetlenie ogromnej, blisko 30-sto metrowej choinki na Placu Zamkowym.
My wyruszyliśmy na spacer w weekend – w niedzielę późnym wieczorem – z nadzieją na nieco mniejszy tłum mieszkańców i turystów. Nic z tego! Mimo padającego deszczu, zainteresowanie świąteczną iluminacją było ogromne!
Spacer po świątecznych ulicach Warszawy
Nasza trasa:
Aleje Jerozolimskie – ul. Krucza – Plac Pięciu Rogów- ul. Chmielna – ul. Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy – ul. Piwna – Rynek Starego Miasta – ul. Wąski Dunaj – Podwale – Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – ul. Świętokrzyska – ul. Jasna – ul. Sienkiewicza – Pasaż Wiecha – Aleje Jerozolimskie.
Spacer – z mnóstwem przystanków na fotografowanie – zajął nam ok. 2,5 godz.
Świąteczny Plac Pięciu Rogów
Plac Pięciu Rogów jest w tym roku kolorowy i według nas trochę chaotyczny. Spotkasz tutaj sporych rozmiarów instalację I Love Xmas z sercem zapraszającym do fotografowania się oraz pawilon z neonami typu „Cześć i czołem”, „Siema” i m.in. skrzydłami anioła. Jest też ogromna neonowa kropla #warszawskakranówka.
Iluminacje – Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście
Nowy Świat tradycyjnie opanowały choinki i łuki świetlne Ferrero Rocher, a Krakowskie Przedmieście wita pięknymi dekoracjami na latarniach w stylu światełek choinkowych z czasów Agnieszki Osieckiej, Tadeusza Konwickiego i Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.
Drzewa po obu stronach Traktu ozdobiono lamkami, których zmieniające się kolory mają zabrać przechodniów w barwną podróż przez poszczególne pory roku.
Na wysokości Pałacu Potockich stanęła rozświetlona syrenka, a na Skwerze Hoovera wspaniała czerwona syrenka i retro karuzela.
Plac Zamkowy w świątecznej odsłonie
Tuż przed Placem Zamkowym, po prawej stronie stanął ogromny i bardzo kolorowy napis „Warszawa”. Ma on 8,5 m wysokości i jest w kształcie choinki. Na Placu Zamkowym zaś zainstalowano dwie świecące na żółto konne dorożki, no i ogromną choinkę. Jak czytamy na stronach miasta, jest ona wykonana z energooszczędnych materiałów i rozświetla ją ponad 40 tysięcy diodowych światełek LED RGB. Nam nie do końca podoba się to, że choinka nie jest oświetlona na stałe, światełka migają, zmieniają kolory, przechodząc falami przez całą jej wysokości – taka trochę dyskoteka…
Lodowisko, choinka i wino grzane na Rynku Starego Miasta
Znów tradycyjnie – na Rynku Starego Miasta wokół Warszawskiej Syrenki (tym razem symbolu miasta, a nie samochodu;-)) zorganizowano lodowisko. Wokół lodowiska zaś – stoją budki, gdzie można kupić coś do jedzenia lub m.in. rozgrzewający grzaniec. Jest też piękna choinka z żółtymi światełkami.
Ul. Świętokrzyska i ozdoby w klimacie lat 50. i 60.
Ozdoby i iluminacje na ul. Świętokrzyskiej spodobały nam się najbardziej. „Narysowane lekką kreską” zielone choinki na latarniach wzdłuż ulicy oraz telewizor Belweder, waga sklepowa, telefon z tarczą oraz radio, z którego płyną dźwięki Skaldów czy Czerwonych Gitar są naprawdę w dobrym stylu. Przy telewizorze i radiu postawiono nawet fotele, by móc pooglądać Misia Uszatka (akurat tak trafiliśmy) czy posłuchać m.in. przebojów wspomnianych zespołów.
Iluminacje na Pasażu Wiecha
Ostatnim etapem naszego (przed)świątecznego spaceru był Pasaż Wiecha. Tutaj też poczuliśmy trochę chaosu, jednak ogromne bombki, lizaki czy foremki do ciastek ustawione wzdłuż pasażu niewątpliwie przenoszą nas w świąteczną atmosferę. Niestety, kiedy tutaj spacerowaliśmy deszcz rozpadał się na dobre, dlatego było to ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy tego wieczoru.
Trakt Królewski jako deptak
Warto dodać, że w okresie świątecznym, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, weekendowo zmieniają się w deptak – z dopuszczonym ruchem rowerowym. Od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia, wspomniane ulice od ronda gen. Ch. de Gaulle’a (czyli od palmy) do kolumny Zygmunta III Wazy są zamykane dla samochodów.
Trakt pieszo-rowerowy będzie funkcjonował w soboty, niedziele oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Zatem z deptaku, oprócz weekendów, można będzie skorzystać od 23 grudnia do 1 stycznia, a po raz ostatni Trakt zostanie wyłączony z ruchu w weekend święta Trzech Króli, czyli w sobotę i niedzielę, 6 i 7 stycznia.
Mapping
Od 15 grudnia, w piątki, soboty i niedziele, na ścianach Pałacu Staszica (budynek u zbiegu ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście) są wyświetlane mappingi. Animacje o wymiarze 1200 m kw. przedstawiają kolaż motywów świątecznych i naukowych z postacią Mikołaja Kopernika. Strasznie jesteśmy ciekawi mappingów, chyba czeka nas kolejny spacer:-) Tym bardziej, że nie udało nam się zobaczyć saturatorów i motoroweru Ryś.
Iluminacja świąteczna w stolicy – ważne informacje
- Wszystkie iluminacje zaczynają świecić wraz z zapalającym się ulicznym oświetleniem i gasną również wraz z gasnącymi latarniami.
- Świąteczna iluminacja w Warszawie będzie cieszyć mieszkańców i turystów do połowy lutego 2024 r.
Oto galeria z iluminacji świątecznej w Warszawie 2022/2023. Które dekoracje ładniejsze?
Jeśli podobają Ci się nasze posty, zapraszamy do polubienia strony Aktywnych w podróży na Facebooku oraz do śledzenia naszego profilu na Instagramie. Będzie nam również miło, jeśli zostawisz komentarz i udostępnisz ten post swoim znajomym.
Ewa i Rafał / Aktywni w podróży
Jeśli spodobał Ci się post, możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę. Tym sposobem wspierasz naszą twórczość.
Dodatkowo, stawiając nam kawę, masz teraz możliwość odebrania za darmo 45 dni dostępu do bogatej biblioteki audiobooków BookBeat!
Zostaw Odpowiedź